Başçiftlik Haber Başçiftlik TOKAT Radyo
Sitemize hoş geldiniz sitemizden daha iyi yararlanmak için lütfen üye olunuz
Sitemize hoş geldiniz sitemizden daha iyi yararlanmak için lütfen üye olunuz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Tokat Başçiftlik Bilgi Paylaşım Platformu

AnasayfaKapıGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

PARKE DEVLETTEN,İŞÇİLİK KÖYLÜDEN

YazarMesaj
Mustafa KOÇ
Yeni Üye
Yeni Üye
Mustafa KOÇ

Cinsiyet Erkek Mesaj Sayısı : 34
Lakap : Aslan

PARKE DEVLETTEN,İŞÇİLİK KÖYLÜDEN Empty
MesajKonu: PARKE DEVLETTEN,İŞÇİLİK KÖYLÜDEN   PARKE DEVLETTEN,İŞÇİLİK KÖYLÜDEN Icon_minitimePaz Nis. 11, 2010 9:04 am

PARKE DEVLETTEN,İŞÇİLİK KÖYLÜDEN Vali5193

Tokat Merkez İlçe Köylere Hizmet Götürme Birliği toplantısı 26 Haziran ****** Kültür Sarayında yapıldı. Toplantıda konuşma yapan Vali Yılmaz, herkesin doğduğu yerde huzur içerisinde yaşamasını istediklerini o nedenle bu eksen etrafında çalışma yaptıklarını kaydetti. Devletin imkanları, gücü ve vatandaşın katkısı ile belli mesafe kat edildiğini ifade eden Vali Yılmaz’ın konuyla ilgili söyledikleri şöyle oldu; “Bu sene yine sizlerle paylaşmak istediğim bir husus daha var. Geçtiğimiz yıl içerisinde bazı köylerimizde parke taşları ile ilgili çalışmalar yapıldı. Biraz önce baştan da söyledim bundan 20 ila 30 sene önce hiçbir muhtarımız bize gelip köyün içine parke taşı yapalım demezdi. Bu durum şimdi ne aşamaya geldiğimizi görmek açısından sevindirici bir hadisedir. Bu sene inşallah İl genel Meclisimiz karar aldı, parke taşını kendimiz imal edeceğiz. Bu geçen seneye göre maliyetimizi aşağı yukarı yarıya düşürecek. Bu maliyet düşüklüğü ile birlikte bu sene çok daha fazla köyümüze parke taşı yapma imkanı bulacağız. Burada bu sene farklı bir sistemde başlatalım diyoruz. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu da eğer sizler kabul edecek olursanız uygulanma imkanı bulacağız. Bu sene geçen yıllarda yaptığımız sistemde ihale edip, tüm işçiliğini müteahhide yaptırıyorduk. Bu sene parke alım maliyeti yarıya düştüğü gibi işçilik maliyetine de katlanmadan, bunu köylü vatandaş, devlet vatandaş iş birliği çerçevesinde yapmak sureti ile daha fazla köyümüze daha fazla insanımıza ulaştırmayı amaçlıyoruz. O nedenle malzemeleri biz verelim diyoruz, döşenme ile ilgili iş ve işlemleri sizlerden talep edeceğiz. Amacımız daha geniş kitleye, daha fazla köyümüze bu hizmeti ulaştırmaktır.”

Vali Şerif Yılmaz’ın toplantı için yaptığı açılış konuşmasından diğer kesitler ise şöyle oldu;

VATANDAŞ DOĞDUĞU YERDE DOYSUN

“Uzun zamandır birlikte olmak istiyorduk, kısmet bugüne denk geldi. Bugün Birlik Meclisi ile birlikte sizlerle bazı hususları paylaşmak istiyorum. Merkeze bağlı malum 99 köyümüz var. 99 köyümüzden 98’i birliğimizin üyesi. Bugün bütün arkadaşlarımız hemen hemen burada. Gelmeyen birkaç köyümüz var sanırım. Bizler Merkez İlçe dahil olmak üzere, tüm ilçelerimize bağlı köylerimizde; ilk geldiğimiz günden beri söylediğimiz bir şey var. Herkesin doğduğu yerde doymasını istiyoruz. Doğduğu yerde doyup, gözü pek ve kanı tok olarak, huzur ve güven içerisinde yaşamasını istiyoruz. Onun içinde tüm çalışmalarımızda anlayışımız budur bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Köylere yaptığımız ve yapabileceğimiz hizmetleri, sanayisi ile, tarımı ile, hayvancılığı ile ilgili tüm çalışmaların ana ekseni budur. Bunu başarabildiğimiz sürece Tokat ilinden dışarıya göç vermediğimiz gibi, köylerden de şehir merkezine göç vermeyeceğiz ve bu müddetçe sosyal yapı ile ilgili de dahil olmak üzere her türlü bozuşma engellenmiş olur. Bunu her vesile ile söylemeye çalışıyorum. Sizlerin de bu konuda bizlere yardımcı ve destek olmanızı diliyorum.”

ÇOK ŞÜKÜR BELLİ BİR MESAFE KAT ETTİK

“Tabi bu hizmetler kolay değil. Şimdi köylerimizdeki imkanlar, eski dönemlere bakış çok şükür belli mesafeyi kat ettik. Daha önce burada yaş itibari ile büyüklerimiz var. Büyüklerimizin yaşadığı tecrübeleri belki biz genç nesil olarak çok yaşamadık. Devletin imkanları devletin gücü ve vatandaşında katkısıyla birlikte, belli mesafe almamız sağlandı. Bu da, bugün gittiğimiz yerlerde insanlarımızın taleplerinin ne kadar hangi seviyeye geldiğini göstermesi açısından çok önemli bir gösterge diye düşünüyorum. Daha önceki zamanlarda, mesleğe ilk girdiğim zamanlarda bizlerden sadece köy yolu istenirdi. Dozerle de olsa açın dererdi ama şuanda birinci katın üstüne ikinci kat asfalt istiyoruz.”

BİRLİĞİN KATKILARI BÜYÜK

“Son yıllardaki Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük projelerinden birisi de KÖYDES Projesi. Ben size söyleyeyim, daha önceki yıllarda Kaymakam olarak köylere gittiğimizde talepler geldiğinde bunları nasıl karşılarız diye dert edinirdik, çözemezdik, düşünürdük çoğunu. Çok şükür bu son olarak KÖYDES’le ilgili aktarılan kaynaklarla beraber, birliklerimizin de devreye girmesi ile ki bu en başarılı ve isabetli kararlardan bir tanesidir. Köylere Hizmet Götürme Birliği’nin katkıları ile çok daha fazla köye hizmet götürme şansı bulduk, bunları da siz takdir edersiniz.”

DEVLET OLARAK BUNU SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ

“Tokat’a gelen yatırımları bir bütün olarak değerlendiriyoruz. Bu yatırımları da yine adaletli bir şekilde, ihtiyaç nerede ise oraya yapmaya, oraya kanalize etmenin azim ve gayreti içerisinde olacağız, bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Biz bu yıl, dengeli bir şekilde köylerle ilgili daha önce de söylediğim gibi tüm köylerimize yılın 12 ayında ulaşımı sağlayacak imkanı ve kabiliyeti sağlamak mecburiyetindeyiz. Bunun zorunluluğunu yüreğimizde hissediyoruz. O nedenle yarın hiçbir kimse biz köyümüze ulaşamadık, gidemedik gibi mazeretlerin arkasına sığınmamalıdır. Devlet olarak bunu sağlamak zorundayız.”

AMACIMIZ DAHA FAZLA KÖYE HİZMET GÖTÜRMEK

“Bu sene yine sizlerle paylaşmak istediğim bir husus daha var. Geçtiğimiz yıl içerisinde bazı köylerimizde parke taşları ile ilgili çalışmalar yapıldı. Biraz önce baştan da söyledim bundan 20 ila 30 sene önce hiçbir muhtarımız bize gelip köyün içine parke taşı yapalım demezdi. Bu durum şimdi ne aşamaya geldiğimizi görmek açısından sevindirici bir hadisedir. Bu sene inşallah İl genel Meclisimiz karar aldı, parke taşını kendimiz imal edeceğiz. Bu geçen seneye göre maliyetimizi aşağı yukarı yarıya düşürecek. Bu maliyet düşüklüğü ile birlikte bu sene çok daha fazla köyümüze parke taşı yapma imkanı bulacağız. Burada bu sene farklı bir sistemde başlatalım diyoruz. Bunu da sizlerle paylaşmak istiyorum. Bunu da eğer sizler kabul edecek olursanız uygulanma imkanı bulacağız. Bu sene geçen yıllarda yaptığımız sistemde ihale edip, tüm işçiliğini müteahhide yaptırıyorduk. Bu sene parke alım maliyeti yarıya düştüğü gibi işçilik maliyetine de katlanmadan, bunu köylü vatandaş, devlet vatandaş iş birliği çerçevesinde yapmak sureti ile daha fazla köyümüze daha fazla insanımıza ulaştırmayı amaçlıyoruz. O nedenle malzemeleri biz verelim diyoruz, döşenme ile ilgili iş ve işlemleri sizlerden talep edeceğiz. Amacımız daha geniş kitleye, daha fazla köyümüze bu hizmeti ulaştırmaktır.”

KENELERE DİKKAT

“KKKA maalesef görülmeye başlandı. Havaların ısınması ile birlikte tekrar keneler yeryüzüne çıktılar. Hastalarımız da ısırıklar yüzünden olmaya başladı. Hem tarım hem de sağlık teşkilatı malumunuz köylere varıncaya kadar gerekli duyuruları yapıyorlar. Eksik olan yerler varsa bunları tamamlayalım. İnsanlarımızın korunma imkânı olan bu hastalıktan dolayı hayatını kaybetmesi veya hastaneye düşmesi bizi rahatsız eder. Bunun manevi sorumluluğunu hepimiz paylaşmak zorundayız. Muhtarlar olarak benim yetkim ne ise sizin yetkinizde aynı. Sorumluluğunuzda benim sorumluluğum neyse sizlerinde aynıdır. Bunu tedbir manası ile ilgili eğer eksik bilgilendirme varsa, arkadaşlarımızı görevlendirip gönderelim, gerekli çalışmaları yapsınlar. Bu illetten insanlarımızı korumamız lazım.”

PARKE DEVLETTEN,İŞÇİLİK KÖYLÜDEN
1 sayfadaki 1 sayfası